Nezaměřuje se pouze na zveřejňování výkonnosti, ale také na modelování budoucí strategie a scénářů pro efektivní řízení ESG rizik. Poprvé bude efektivně usnadněno zveřejňování informací o udržitelnosti, které jsou konzistentní, srovnatelné, spolehlivé a budou začleněny do rozhodovacího procesu investorů.
U organizací dotčených CSRD směrnicí to bude mít významný dopad na způsob, jakým monitorují, měří a vykazují svoji udržitelnost. Tento požadavek na odpovědnost a transparentnost však také přinese výhody a zvýší obchodní efektivitu.
CSRD je tedy prvním regulačním nástrojem, který se zaměřuje na udržitelnost a zajistí budoucím generacím prosperitu tím, že zaujme holistický přístup napříč ESG v tak široké a hluboké úrovni detailů.
Politické centrum exekutivy, rada EU je hlavní legislativní orgán
Právo, které EU zdědila po evropském hospodářském společenství nebo, které si sama vytvořila a dále tvoří
Primární právo -zřizovací smlouvy – Maastrichtská smlouva, Lisabonská smlouva, sama si EU nevytvořila, ale dostala od státu EU, vytváří (zřizuje) samotnou EU
Sekundární právo - právo vytvářené Evropskou unií, tvoří ho:
a) nařízení – výplody rady EU, sepíše komise a odkývá Evropský parlament, nařízení má obecnou závaznost (pro všechny státy EU, občany, všeobecně) a bezprostřední použitelnost v každém členském státě EU
- přímo aplikovatelné, na to jaké povinnosti a práva
b) směrnice - výplody rady EU, sepíše komise a odkývá Evropský parlament, závazná pouze pro členské státy EU - NE všeobecně, nemá bezprostřední použitelnost (účinek), závazně určuje státům, co mají dosáhnou, ale volbu, jak toho dosáhnout nechává na parlamentu, na vládě, ČR musí schválit právní předpisy, cíl je konečně závazný, jinak vy mohly být sankce, cíl je formálně závazný
c) rozhodnutí (precedenty) – rozhoduje soudní dvůr, je závazné pouze pro žalobce a žalovaného
d) doporučení a stanoviska (konzultativní)
Social reponsability
Společenská odpovědnost je etický rámec, ve kterém člověk pracuje a spolupracuje s ostatními lidmi a organizacemi ve prospěch komunity. Organizace projevuje odpovědnost mnoha způsoby darováním, podporou dobrovolnictví, které jsou přinosem pro životní prostředí
Odpovědnost je individuální, zahrnuje rovnováhu mezi ekonomikou a ekosystémem.
Společenská odpovědnost se netýká pouze obchodních organizací, ale také každého, kdo svým jednáním ovlivňuje životní prostředí.
Prospívání společnosti a snižování negativních dopadů na životní prostředí
Kromě potenciálního zvýšení hospodářského výsledku mohou společnosti posílit image své značky. Může mít také pozitivní dopad na morálku zaměstnanců
Schopnost uspokojit své základní potřeby, tak abychom budoucím generacím umožnili to stejné na stejné úrovni, zkrátka chovat se ohleduplně, vůči budoucím generacím
Jedná se tedy o udržitelné investování, nebo také investování podle (ESG) kritérií, což je forma investování, při které se mimo finančního zisku hledí také na udržitelnost a sociální impakt dané investice. Poukazuje se zde hlavně na benefity spojené s vyšší finanční výkonností a nižším rizikem.
Nové standardy Evropské unie pro vykazování udržitelnosti, definují ukazatele, které by společnosti měly uvádět ve svých zprávách o ESG (environmental, social, governance)
Standardy ESRS byly vytvořeny tak, aby byly v souladu jak s taxonomií (což je přístup EU, podle kterého se definuje udržitelnost investic EU) a Zelenou dohodou pro Evropu, tak s iniciativou GRI (Global Reporting Initiative), což jsou nejrozšířenější mezinárodní standardy pro podávání zpráv o ESG.
Jde o celkový vliv firmy na životní prostředí, společnost a způsob jejího vedení, na jejichž základě můžeme číslem vyjádřit „udržitelnost“ či „odpovědnost“ firmy. Je to metoda, díky které firmy formulují své udržitelné obchodní strategie a efektivně naplňují stanovené cíle.
A v rámci tohoto se zajímají se zejména o:
Reporting
Hlášení - ESG je spojené s nefinančním reportingem, který za fiskální rok 2025 budou muset firmy v EU s více než 250 zaměstnanci, čistým obratem nad 40 mil. EUR ročně (cca 1 miliarda Kč) nebo s aktivy v rozvaze vyšší než 500 mil. Kč dle nové evropské legislativy zahrnout do svých výročních zpráv.
Povinnost reportingu ESG informací bude mít přes tisíc českých firem.
Tato povinnost by se za fiskální rok 2026 měla vztahovat také na všechny malé a střední podniky. Je však pravděpodobné, že se jich dotkne mnohem dříve skrz dodavatelsko-odběratelské řetězce větších firem.
EU se proto pravidla pro reporting udržitelnosti rozhodla sjednotit tak, aby informace byly transparentní a vzájemně porovnatelné a aby s nimi mohli zákazníci, obchodní partneři a investoři firem na evropském trhu pracovat.
Autorky: Klára Páčová a Nela Urbánková - studentky VOŠ OAUH