Byl prodloužen do konce února 2022. Je určen pro případy, kdy je zaměstnanci nařízena covidová karanténa nebo izolace znamenající u něj překážku v práci. Výše příspěvku je stanovena na 80 % uznatelných personálních nákladů (vyplacená náhrada mzdy + zákonné odvody), max. však 39 000 Kč měsíčně na zaměstnance, který dostává náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku.
Byl prodloužen o další období uznatelnosti výdajů listopad-únor. Je určen firmám postiženým v souvislosti s pandemií výpadkem hospodářské činnosti v důsledku omezení poptávky po jejich výrobcích či službách (zde dostávají zaměstnanci na překážkách 60 % průměrné mzdy), nebo kvůli omezené dostupnosti nezbytných surovin, součástek, služeb či jiných vstupů od dodavatelů (v tomto případě se zaměstnancům nahrazuje 80 % průměrné mzdy), případně vinou toho, že se min. 30 % zaměstnanců ocitlo na ošetřovném nebo v karanténě (zde mají zaměstnanci nárok na 100% náhradu mzdy). Výše příspěvku firmám na tyto personální náklady z programu Antivirus B činí 60 % vyplacených mzdových náhrad včetně pojistného, max. 29 000 Kč měsíčně na zaměstnance.
Vláda schválila podporu pro podnikatele ve formě kompenzačního bonusu. Prozatím půjde o dvě bonusová období. Prvním bonusovým obdobím je období od 22. listopadu 2021 do 31. prosince 2021. Druhé bonusové období pak tvoří období od 1. ledna 2022 do 31. ledna 2022. Srovnávacím obdobím je období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, které si podnikatel zvolí v rámci rozhodného období (1. června 2021 – 31. října 2021), nebo v rámci v období od 1. listopadu 2019 do 29. února 2020, nelze-li činnost z důvodu jejího sezónního charakteru účelně vykonávat v žádném ze 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v rámci rozhodného období. Kompenzační bonus pro OSVČ má dosahovat až 1000 Kč za den. Podmínou je pokles tržeb o alespoň 30 %. Podpora je určena pro živnostníky, společnky malých s.r.o. i dohodáře (DPP/DPČ).
a) Rozhodným obdobím je 1. listopad až 31. prosinec 2021, v případě mikropodniku lze alternativně zvolit i 1. červenec až 31. prosinec 2021.
b) Pokud podnikatelskému subjektu v souvislosti s pandemií koronaviru poklesl obrat během rozhodného období:
c) pokud mikropodniku poklesl obrat nejméně o 80 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 nebo 2018 (listopad až prosinec), činí výše podpory 90 % nepokrytých nákladů za rozhodné období, anebo
d) pokud mikropodniku poklesl obrat nejméně o 80 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 nebo 2018 (červenec až prosinec), činí výše podpory 90 % nepokrytých nákladů za rozhodné období.
e) Limit na žadatele (zastropování podpory) činí 30 mil. Kč.
Rádi bychom Vás stručně informovali o spuštění nové služby ePortálu České správy sociálního zabezpečení s názvem „Informativní žádost o důchod“ nebo „IDA“. Do aplikace se můžete přihlásit pomocí elektronické identity nebo datové schránky. Díky této službě by mělo být možné poměrně snadno a rychle zjistit, jaký je důchodový věk občana, u žen lze zohlednit i počet vychovaných dětí. Aplikace by dále měla umět uživatelům odpovědět na otázky, jakou výši starobního důchodu by občan mohl dosáhnout, kolik let a dní pojištění již získal a kolik let a dní ještě zbývá k získání období potřebné pro vznik nároku na starobní důchod. IDA umožňuje pro účely výpočtu zadat vybrané náhradní doby pojištění nebo doby zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti, které Česká správa sociálního zabezpečení dosud nemá ve své evidenci. Více informací naleznete na ePortálu České správy sociálního zabezpečení.
Připomínáme, že k 1. lednu 2022 končí lhůta pro kontrolu a úpravu společenských smluv dle novely zákona o obchodních korporacích, která 1. ledna letošního roku nabyla účinnosti. Od května 2021 navíc musely dle rozhodnutí Nejvyššího soudu všechny společnosti, které měly ve svém předmětu podnikání uvedeno „výroba, obchod a služby“ z důvodu neurčitosti změnit či přesněji specifikovat svou činnost podnikání.
Pokud fyzická osoba obdrží takový příjem, musí tuto skutečnost oznámit správci daně – příslušnému finančnímu úřadu do termínu pro podání daňového přiznání za uplynulý kalendářní rok. Hodnota příjmu se přitom posuzuje jednotlivě. Případy takových příjmů jsou například:
dar od příbuzného v linii přímé i vedlejší,
prodej podílu na společnosti s ručením omezením po uplynutí doby držby podílu 5 let
dědictví (příjem nesnížený o dluhy, tedy nikoli výsledná výše, o kterou se zvýší jmění poplatníka).
Poplatník nemusí oznamovat příjmy, u nichž si může údaje zjistit správce daně z veřejných rejstříků nebo jiných evidencí - například osvobozený příjem z prodeje rodinného domu nebo bytu zapisovaných do katastru nemovitostí.